Την Κυριακή 28 Ιουλίου και ώρα 21.00, στο Ναυτικό Μουσείο Πρέβεζας, οι «Τσιριτσάντσουλες» παρουσιάζουν τη θεατρική παράσταση «Πονάει το μυαλό μου» (Η εκδίκηση του άνθρακα) Μία παράσταση καμπαρέ βασισμένη σε κείμενα των Μόντυ Πάιθον, Καρλ Βάλεντιν, Άντον Τσέχοφ και Δημήτριου Παπαρρηγόπουλου
Συντελεστές Παίζουν: Ντίνα Μαυρίδου, Νίκος Γλυκόπουλος, Μαρίνος Μουζάκης
Πρωτότυπη μουσική: Μαρίνος Μουζάκης
Αφίσα: Δημήτρης Καρλαφτόπουλος
Δραματουργία, σκηνοθεσία, μουσικές επιλογές, σκηνικά, κοστούμια, παραγωγή: Τσιριτσάντσουλες 2024
Η παράταξη «Αρτινών Συνεργασία», με επιστολή της (που την υπογράφουν οι 9 δημοτικοί της σύμβουλοι), προς τον πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αρταίων, που κοινοποιείται στον Δήμαρχο και στους επικεφαλής των παρατάξεων, ζητά να πραγματοποιηθείδιευρυμένη συνεδρίαση του ΔΣ, για τα έργα ανάπλασης στο κέντρο της πόλης, ώστε να ληφθούν αποφάσεις, μιας και απασχολούν το σύνολο των εμπόρων και των δημοτών που δραστηριοποιούνται και κατοικούν, στο πεζοδρομημένο κέντρο της Άρτας.
Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ – μεταξύ των οποίων και η Όλγα Γεροβασίλη - με πρωτοβουλία του Τομεάρχη Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας της ΚΟ, φέρνουν στη Βουλή το ζήτημα της μείωσης εισοδήματος για τους Πυροσβέστες Πενταετούς Υποχρέωσης (ΠΠΥ) και τους Συμβασιούχους, στην περίοδο της ανάρρωσής τους από τραυματισμό που επήλθε κατά την εκτέλεση υπηρεσίας, και ζητούν τη λήψη άμεσων μέτρων.
Ο Δήμος Αρταίων,το Σωματείο ΔΙΑΖΩΜΑ, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας, και το Καλογεροπούλειο Ίδρυμα Κορίνθου σας προσκαλούν σε ρεσιτάλ βιολιού στο πλαίσιο του Προγράμματος “Ακούμε τους Νέους 2024”, το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και το Τρίτο Πρόγραμμα και έχει ως στόχο να συστήσει νέους μουσικούς της κλασικής μουσικής στο μελλοντικό τους κοινό.
Το πρόγραμμα τοποθέτησης Καφέ Κάδων (Βιοαποβλήτων) στο Δήμο Αρταίων επεκτείνεται στις Κεραμάτες.
Όχι δεκάδες, αλλά εκατοντάδες δημότες του Δήμου Αρταίων και κυρίως νέα ζευγάρια, έχουν ανάγκη να ενισχύσουν τους οικογενειακούς τους προϋπολογισμούς με τη δημιουργία ενός μικρού λαχανόκηπου, αλλά δεν διαθέτουν την χρειαζούμενη γη που να «την φτάνουν».
Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Ημερίδα για την Ανάπτυξη του Μπάσκετ της ΕΣΚΑΒΔΕ, το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024 στο Επιμελητήριο Άρτας με θέμα «Αναπτυξιακό Πρόγραμμα ΕΣΚΑΒΔΕ - Με το βλέμμα στο μέλλον των παιδιών μας» και στο οποίο έγινε αναφορά σχετικά με την Φιλοσοφία τις Προτάσεις και τις Επιλογές σε μια Νέα Εποχή του μπάσκετ που έχει ανάγκη από καινοτόμες παρεμβάσεις που θα στηρίξουν την παραγωγική διαδικασία νέων αθλητών και αθλητριών.
«Γνωριμία με Αρχαία Θέατρα της Ελλάδας»: Πλούτος του Αριστοφάνη σε περισσότερα από 15 θέατρα σε όλη την Ελλάδα.
Με ερώτηση του προς τον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, ο Γιώργος Στύλιος, αναδεικνύει το ζήτημα της ακαρπίας στις καλλιέργειες ακτινιδίου της Άρτας το 2023.
Επανειλημμένα έχουμε καταγγείλει την οριακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το Γ.Ν. Άρτας.
Η Περιφέρεια Ηπείρου, θέλοντας να συνδράμει το Δήμο Νικολάου Σκουφά, ο οποίος είναι αποκλειστικά αρμόδιος για τα ζητήματα ύδρευσης της περιοχής, ενέκρινε κατ’ εξαίρεση τη διάθεση 20.000 ευρώ προς τον Δήμο, προκειμένου να τα διαθέσει για την αντιμετώπιση του προβλήματος της λειψυδρίας που αντιμετωπίζει η Τ.Κ. Φωτεινού.
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με θέμα «Πιστοποίηση των Αρχαιολογικών Μουσείων της Ηπείρου» την Τρίτη 16 Ιουλίου στην Πρέβεζας.
Φέτος θα πραγματοποιηθεί και πάλι το Φεστιβάλ Αραχθείου Θεάτρου στο Παλαιοχώρι Σκούπας Άρτας από τις 7 έως τις 12 Αυγούστου.
Στην Ολομέλεια της Βουλής των Ελλήνων, για το νομοσχέδιο του Υπουργείου Υγείας, τοποθετήθηκε ο Γιώργος Στύλιος.
Τα έργα του OPEN MALL, τα έργα ανάπλασης του κέντρου της πόλης της Άρτας, ο παρατεταμένος καύσωνας, η πολύμηνη ανομβρία και ο εφιάλτης της λειψυδρίας, είναι οι «πληγές» που οδηγούν την περιοχή μας σε κοινωνικό και οικονομικό μαρασμό και σε όλα τα επίπεδα του νομού μας.
10 έργα του Αρτινού ζωγράφου, Απόστολου Τσιρογιάννη, θα κοσμούν τις αίθουσές της
Για 4η συνεχόμενη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αρταίων, «λάμπει δια της απουσίας του» ο επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης και πρώην Δήμαρχος Αρταίων ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ.
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ LIVE ΣΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ
ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΑΦΙΣΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΓΙΑ ΤΟΥΣ BLACK HEART PROCCESSION , τους ELEPHANT και τους διοργανωτές.